سفره عقد

سفره عقد یکی از سفره های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد و یا هنگام عروسی پهن می شود و عروس و داماد بر سر آن می نشینند و به خطبه عقد گوش فرا می دهند . سفره عقد در اکثر شهرهای ایران رواج دارد و در آن شش ظرف که هر کدام محتوی چیزی است که بیانگر آرزویی برای عروس و داماد است ، قرار دارد این ظروف معمولا شامل گردو ، بادام ، فندق ، نان و نبات و تخم مرغ میباشد . قرآن مجید کتاب خدا به نشانه ی مورد تایید قرار داشتن وصلت از سوی خداوند و طلب یمن و برکات الهی جلو آینه و بالای جانماز قرار می گیرد. آینه همچنان که در خرید عروسی در سر لوحه و پس از قرآن مجید قرار دارد ، در سفره عقد نیز در صدر سفره و رو به عروس و داماد قرار می گیرد و تا با نگریستن در آن دلهایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد و سعادتمند شوند . یک جفت شمعدان ، شمعدانها در دو سوی آینه جای دارند و شمع های فروزان درون آنها هنگام جاری شدن صیغه عقد ، نشانه آرزوی روشنایی و گرمی در پیوند عروس و داماد است   جنس شمعدان با قاب آینه یکی و معمولا نقره ، برنز یا بلورین می باشد . برای تهیه و تزیین یک سفره عقد ابتدا باید با توجه به سلیقه فردی خود نوع و سبک سفره عقد را مشخص و بعداز آن نسبت به تهیه لوازم و وسایل مورد نیاز آن اقدام کنید  معمولا سفره های عقد به سه دسته سنتی ، کلاسیک و مدرن تقسیم می شود :  

 سفره عقد سنتی : برای چیدمان این سفره بهتر است از ظروف سنتی استفاده کرد ، ظروفی که یا خود قدیمی بوده یا ظروف جدیدی است که جنس و نمای آنها ذهنیت بیننده را به گذشته و سنت های پیشین سوق می دهد ، استفاده از ترمه ، حنا ، گندم ، برنج و ظروف نقره ، مسی یا سفالی و ... اجتناب  ناپذیر است . در چیدمان این سبک از اختلاف سطح زیاد استفاده نمیشود و معمولا به شکل همسطح یا با اختلاف سطوح کمتر چیده می شود.

   سفره عقد کلاسیک: برای تهیه این سبک سفره عقد دست شما بیشتر باز است ، چرا که خیلی نیاز ندارید خود را مقید به اصول خاصی کنید. می توانید از انواع ظروف کیستال سفید یا رنگی ، سیلور ، رزین یا مجسمه های برنز یا ظروف آنتیک و ... استفاده کنید. می توانید چیدمان سفره یا اختلاف سطح را بنا به میل خود به شکل متقارن یا نا متقارن انجام دهید ، گل آرایی و استفاده از گل طبیعی نقش مهمی در زیبایی کار شما دارد حتی اگر بودجه شما برای تهیه سفره عقد اندک است. 

 سفره عقد مدرن : این روزها بیشتر عروس و دامادها سبک چیدمان سفره های عقد مدرن را می پسندند . در سبک مدرن ، پایه کار با آب و آینه است و از ظروف مشخصی استفاده نمی شود ، بلکه طراحی اصلی برای چیدمان اجزای سفره بر اساس شمع و گل است ، در نگاه اول و کلی به سفره آنچه بیشتر از هر چیز به چشم می آید گل ، شمع و آینه است و اجزای سفره در حاشیه قرار می گیرد ، معمولا کف سفره را از آینه به شکل یکدست یا قطعات آینه با فاصله از همدیگر می پوشانند.  معمولا برای چیدمان از اختلاف سطح یا استفاده نمی شود یا خیلی کم خواهد بود ، معمولا ظروف بکار رفته  کریستال سفید و سیلور است و گل آرایی و استفاده از گل طبیعی بسیار توصیه می شود .

تشریفات الف با بیش از 50 نوع سفره عقد سنتی و مدرن مشاور مناسبی در این زمینه برای عروس دامادها میباشد.