تاثیرات سن و تحصیلات در ازدواج

در میان عوامل مختلف بر انتخاب همسر ، سن و تحصیلات دو عامل مهم محسوب می شوند. نظر کارشناسان ازدواج نیز توجه دقیق به اختلاف سنی و تحصیلاتی برای تصمیم گیری در خصوص تشکیل زندگی مشترک با کمترین میزان آسیب و جدایی است. دو معیار اصلی ازدواج برای هر دختری و پسری مساله سن و تحصیلات طرف مقابل است که می تواند به طور جدی روی تصمیم فرد و آینده ای که در انتظارش است تاثیر داشته باشد ، اما این مسائل چقدر می تواند در یک رابطه که قرار است به ازدواج (مراسم ازدواج)ختم شود ، تاثیر دارد و باید برای گرفتن تصمیم ازدواج با یک نفر به چه مسائلی در خصوص سن و تحصیلات دقت کرد تا بعدها دچار مشکل نشد؟

تشریفات عروسی

1-    اگر چه مساله سن در مناطق مختلف و فرهنگ های متفاوت می تواند شرایط خاصی را برای دو طرف ازدواج به وجود بیاورد و شاید نتوان یک فاصله سنی قطعی برای بهترین ازدواج در نظر گرفت اما به گفته متخصصان مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج  3-7 سال است و معمولاً توصیه می شود که خانم 3 تا 7 سال از همسرش کوچکتر باشد نه برعکس.

2-    علاوه بر سن مساله اختلاف نسلی را هم در نظر داشته باشید مثلاً اگر مردی که در اواسط دهه 30 عمرش است با دختری 16-17 ساله ازدواج کند که هنوز نوجوان محسوب می شود و دنیای متفاوتی با یک جوان دارد.

3-    علاوه بر سن ، میزان بلوغ اجتماعی ، جنسی ، فکری و ذهنی و . . . را در پاسخ به یک پیشنهاد ازدواج در نظر بگیرید و اگر در این زمینه تردید دارید حتماً با یک روان شناس مشورت کنید چون گاهی اوقات فرد به سنی رسیده که به اصطلاح موقع ، ازدواجش است اما بلوغ عاطفی ، جنسی و فکری لازم را ندارد و نمی توان با جنس مخالف رابطه درستی برقرار کند.

4-    اگر مرد هستید و قصد ازدواج با دختری را دارید که کمتر از 18 سال سن دارد ، حتماً با هم و هر کدام به تنهایی به روان شناس مراجعه کنید و مشاوره های لازم را از نظر آمادگی برای یک رابطه متعهدانه انجام دهید. دختران در سنین نوجوانی دچار نوسانات فراوانی می شوند و می توان این طور گفت که از نظر هیجانی و عاطفی کمی بی ثبات هستند وممکن است تصمیمی که امروز می گیرند صرفاً یک هیجان زود گذر باشد.

5-    اگر سن زن و مرد بالا باشد (حدود 35 و 40 سال یا بالاتر ) ، اختلاف سن و بزرگتر بودن مرد نسبت به زن دیگر آنقدر مهم نبوده و می توان سایر شرایط را برای ازدواج به عنوان معیار و ملاک در نظر گرفت.

6-    اگر جزو اشخاص کمال گرا هستید و تحصیلات را معیاری مهم برای خودتتان می دانید ، بهتر است تن به ازدواج با خانم یا آقائی را که از نظر تحصیل از شما پایین تر است ، ندهید چون این کار صرفاً باعث افزایش استرس و تنش در رابطه تان می شود و نمی تواند از نظر روحی و روانی برای شما راضی کننده باشد.

7-    بالاتر بودن تحصیلات خانم نسبت به آقا گاهی باعث می شود که خانم احساس کند حرف مشترکی با همسرش ندارد و آقا هم ممکن است احساس کند که همسرش از بودن با او در اجتماع خجالت می کشد ، یا خودش به خصوص با بالا رفتن مراتب و جایگاه اجتماعی و شغل خانم دچار احساس حقارت و خود کم بینی شود و این مساله به مرور زمان رابطه را مشکل دار می کند.

برای برگزری تشریفات عروسی و خدمات عروسی با ما تماس بگریرد.